Szkoła Podstawowa w Radziejach

Warsztaty regionalne: "Moja mała ojczyzna. Dziedzictwo kulturowe w regionie"

Email

Warsztaty regionalne: "Moja mała ojczyzna. Dziedzictwo kulturowe w regionie"

Bardzo często bywa tak, że cudze chwalimy, a swego niestety nie znamy. Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że nie wierzymy, iż w naszej najbliższej okolicy może być coś pięknego, atrakcyjnego, wartościowego, unikatowego  i wartego obejrzenia.  Tymczasem w każdym zakątku kraju, w każdym regionie znajdują się piękne miejsca i interesujące pozostałości historyczne. Doceńmy ich piękno.

W trakcie warsztatów dzieci będą poznawały min. bajki, legendy, historie, gwary, także będziemy odwiedzać ciekawe miejsca, by móc docenić i może nawet pokochać nasze regionalne zakątki. Uwierzcie, że warto!

W warsztatach pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie" wzięli udział uczniowie z kl. I-IV.

Uczniowie czytali podania ze zbiorów podań ludowych Mazur "Tragarz duchów""W cieniu Zamkowej Góry" , które to zebrał, przełożył i opracował znany nam wszystkim pan Jerzy, Marek Łapo. Uczniowie zapoznali się min. z podaniami: "O powstaniu mazurskiej krainy ",  jest to "(...) piękna opowieść o powstaniu mazurskiego krajobrazu, cudnej, mitycznej "dziury", a dzięki podaniu  "Pastor i Zawadka" dowiedzieli się ciekawych informacji o wsi Radzieje,  o kościele w Radziejach, i kluczu dóbr sztynorckich.

Młodsi uczestnicy warsztatów słuchali czytanych przez p. Renatę Tumanowicz, p. Bożenkę Bałdygę oraz p.Dorotę Sapela-Wiezorek bajek ze zbioru: "Bajki warmińsko-mazurskie, o diabłach, kłobukach, smątkach i kołbogach" oraz"Legenda o diabelskim kamieniu z Puszczy Boreckiej",  zapoznawali się również z gwarą mazurską.

Do bajki  "Jak Mazur uczył diabła gry na skrzypcach" uczniowie wykonali piękne rysunki, którymi warto się pochwalić. Prace uczniów można podziwiać w szkolnej bibliotece.


 

Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dowódcy Jednostki Wojskowej

Email

W dniu 04.03.2018 r. nasi szachiści wzięli udział w Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Dowódcy Jednostki w Węgorzewie. Zawody rozegrane zostały na dystansie 9 rund po 15 minut dla zawodnika. W  kategorii dziewcząt tak jak tydzień temu zajęliśmy całe podium:

I miejsce   Kinga Mendalka

II miejsce   Magda Sawczuk

III miejsce   Monika Pasztor

Jesika Bondziul otrzymała nagrody za pierwszy start w turnieju.

Mateusz Oćwieja, dzięki niezwykle pasjonującej walce w ostatniej partii ,zajął  drugie miejsce w kategorii chłopców.  Nasi pozostali zawodnicy: Wiktor Sielawa i Maksymilian Karczmarz otrzymali słodki upominek. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymują 6 z wychowania fizycznego za sportową postawę i kondycję. Wjechaliśmy o 8.45, a powrót do domu to godzina 16.00. Gratulacje należą się wszystkim uczniom za reprezentowanie szkoły na zawodach rangi rejonowej w Węgorzewie.

 

Konferencja nt. edukacji włączającej

Email

28 lutego 2018 r. nasze dwie Panie: Katarzyna Chędel i Dorota Sapela-Wiezorek wystąpiły w Giżycku na konferencji dotyczącej edukacji włączającej uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, czyli pracy z uczniami posiadającymi orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Konferencję zorganizowały Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczne z Giżycka, Węgorzewa i Olecka. Nasze nauczycielki dzieliły się swoimi doświadczeniami i mówiły o pracy z uczniem z afazją.
To wyróżnienie nie tylko dla Pań, ale również dla szkoły, ponieważ do prezentacji w ramach konferencji zostało zaproszonych tylko 5 szkół.

http://www.poregizycko.pl

http://www.facebook.com/bibliotekapore/posts/2030313663959548

 

Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Prezesa Węgorii

Email

W dniu 25.02.2018 r. nasi szachiści wzięli udział w Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Prezesa Klubu Sportowego Vęgoria pana Tadeusza Ciborskiego.

W kategorii dziewcząt od wielu lat jesteśmy bezkonkurencyjni i zajęliśmy całe podium :

I miejsce   Magda Sawczuk

II miejsce   Wiktoria Gajda

III miejsce   Patrycja Gajda

Chłopcy: Mateusz Oćwieja i Wiktor Sielawa mieli trudniejsze zadanie i niestety znaleźli się na IV i V miejscu.

Wszystkich nagrodzono pucharami, medalami i nagrodami rzeczowymi. Nikt ze startujących nie wrócił z pustymi rękami.

Następny turniej: o Puchar Dowódcy Jednostki Wojskowej w Węgorzewie już w najbliższą niedzielę 4 marca.

 

EKOLOGICZNE WARSZTATY

Email

Znalezione obrazy dla zapytania segregacja śmieci gif

Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mieli okazję 22 lutego odwiedzić nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. To tutaj trafiają wszystkie śmieci i odpady z gospodarstw domowych naszej okolicy.

Najpierw zapoznaliśmy się ze specyfiką funkcjonowania placówki, widzieliśmy halę z nowoczesnymi maszynami, sterowaną przez specjalne programy komputerowe, obserwowaliśmy pracę ludzi segregujących odpady do różnych zsypów.

W ten sposób szkło, plastiki i inne przedmioty przekazywane są dalej recyklerom do ponownego odzysku, a tylko niewielka ich część trafia na składowisko. Widzieliśmy przygotowane do transportu palety plastikowych opakowań, aluminium, szkła i innych metali z przeznaczeniem do recyklingu. Zobaczyliśmy także miejsca składowania odpadów organicznych, z których w końcowym etapie powstaje kompost wykorzystywany do nawożenia gleby.

Następnie pani Anna Baranowska pokazała dzieciom makietę całego zakładu i przeprowadziła warsztaty ekologiczne w pracowni Suchego Kuby. Dzieci uczyły się poprawnie segregować śmieci do różnych pojemników. Na zakończenie wykonały samodzielnie zaprojektowany magnes na lodówkę, który ma przypominać w domu o konieczności segregowania śmieci, aby mogły być powtórnie wykorzystane i nie zalegały na wysypiskach przez wiele lat. W ten sposób dbamy o naszą piękną mazurską przyrodę.


 

Mistrzostwa Powiatu w Dwójkach Siatkarskich Szkół Podstawowych.

Email

W dniu 20.02.2018 r. reprezentacja siatkarzy z klasy czwartej w składzie: Roksana Predko, Amelia Wińska, Hanna Tumanowicz, Fabian Hryniuk, Mateusz Wiński i Sebastian Molas, wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu Węgorzewskiego w Dwójkach Siatkarskich.

Obie drużyny zajęły  trzecie miejsca zdobywając puchary, medale i dyplomy. Dziewczęta przegrały w tajbreku 1 : 2, mecz o drugie miejsce z dziewczynami z SP 1.

Chłopcy mieli o wiele trudniejsze zadanie reprezentacja SP 1 to obecny wicemistrz województwa warmińsko-mazurskiego. Walczyliśmy dzielnie, sukcesem był każdy zdobyty punkt.

Po zakończeniu rywalizacji, odwiedziliśmy pizzerię.

Zadowoleni,  wróciliśmy do szkoły z postanowieniem startu w przyszłym roku w trójkach siatkarskich.

 


Strona 5 z 112

Dzisiaj jest: Niedziela
27 Maja 2018
Imieniny obchodzą
Beda, Izydor, Jan, Juliusz, Lucjan,
Magdalena, Radowit

Do końca roku zostało 219 dni.
Zodiak: Bliźnięta
2018
Maj
PnWtŚrCzPtSoNd
130123456
278910111213
314151617181920
421222324252627
528293031123
DO WAKACJI POZOSTAŁO 26 Days
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj70
mod_vvisit_counterWczoraj255
mod_vvisit_counterW tygodniu1453
mod_vvisit_counterTydzień temu1812
mod_vvisit_counterW miesiącu6496
mod_vvisit_counterMiesiąc temu7493
mod_vvisit_counterRazem341453

Online (20 minut wstecz): 7
Twój IP: 54.159.94.253
,
Dzisiaj: Maj 27, 2018

Sonda

Mój ulubiony przedmiot
 

statystyki

Użytkowników : 24
Artykułów : 784
Odsłon : 205183

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 74 gości 
Serwis działa już
4651 dni.