Szkoła Podstawowa w Radziejach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Szkoła Podstawowa w Radziejach

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Email

Znalezione obrazy dla zapytania symbole narodowe

W piątkowy poranek - 27 kwietnia , dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III szkoły podstawowej obejrzały teatrzyk pt: "Moja ojczyzna", zaprezentowany przez aktorów Studia Artystycznego Ssmyk z Białegostoku.

Głównym bohaterem był chłopiec Mieszko, który nie uczył się historii i nic nie wiedział o dziejach Polski. Nasi uczniowie pomagali mu w odrobieniu pracy domowej na temat symboli narodowych. Przy okazji, za sprawą przybyłej w tajemniczy sposób dobrej Czarownicy, poznali legendę o Białym Orle, którego Lech wybrał na znak swojego ludu i zbudował gród o nazwie Gniezno, będący pierwszą stolicą naszego kraju. Dzieci dowiedziały się także, że biel naszej flagi oznacza czyste serce, a czerwień - miłość i krew przelaną za wolność i niepodległość. Czarownica opowiedziała historię powstania naszego hymnu państwowego "Mazurka Dąbrowskiego", a uczniowie zaprezentowali postawę "na baczność", która jest konieczna podczas śpiewania hymnu. Inny bohater przedstawienia przybliżył Mieszkowi i widzom okrutne czasy wojny, zaś siostra chłopca nie mogła uwierzyć, że Polak tak mało wie o historii swojego narodu.

To była bardzo ciekawa lekcja patriotyzmu i wiedzy o naszej przeszłości. Mamy nadzieję, że pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i od tej pory bez problemu wymienią i symbole narodowe i nazwę stolicy, najdłuższej rzeki czy polskiego morza i gór. Jest to nasze Polskie ABC.

 

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

Email

25 kwietnia dwie grupy: teatralna i dziennikarska pojechały na wycieczkę do Olsztyna w ramach Małej Akademii Umiejętności. Wyjechaliśmy wcześnie rano, o godzinie 6.00. Niestety, pogoda nas zawiodła, ponieważ nagle rozpadał się deszcz. O godz. 8.30 dojechaliśmy do Olsztyna i wtedy się rozdzieliliśmy.

Grupa dziennikarska udała się do Muzeum Gazety Olsztyńskiej. Tam dowiedzieliśmy się dużo o historii prasy. Potem pani pokazała nam różne czcionki i zostaliśmy zecerami, czyli osobami, które składają ręcznie tekst do druku. Po zajęciach warsztatowych udaliśmy się na wystawę poświęconą Gazecie Olsztyńskiej. Dowiedzieliśmy się dużo o początkach gazety i jej założycielach. Mieliśmy również okazję wydrukować jedną stronę pisma i zobaczyć, jak nasza szkolna gazetka "Kormoran" wyglądałaby w profesjonalnym wydruku.

W tym samym czasie grupa teatralna pojechała do Teatru Lalek na spektakl "Dziecko Noego". Była to niesamowita historia o  żydowskim dziecku o imieniu Jozef, którego rodzice oddali na czas wojny pod opiekę księdza. Po spektaklu mieliśmy lekcję teatralną z aktorem, który wyjaśniał nam, jak nazywają się poszczególne lalki i jak nimi ruszać. Następnie udaliśmy się do pracowni plastycznej, w której powstają rekwizyty i stroje.

Po zajęciach w muzeum i teatrze poszliśmy na pyszny obiad. Było bardzo fajnie i mamy nadzieję, że kiedyś taką wycieczkę powtórzymy.

Bogumiła Dyniec i Patrycja Gajda

 

WARSZTATY W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM

Email

Znalezione obrazy dla zapytania pieczenia chleba gifW dniu 24 kwietnia 2018r. grupa uczniów biorących udział w  projekcie Czary- Mary w kuchni wraz z opiekunem p. Elżbietą Wodzyńską wyjechała do miejscowości Wężówko, aby wziąć udział warsztatach w gospodarstwie agroturystycznym ,,Ciche Wody”.

Zostali bardzo serdecznie powitani przez gospodarzy- państwa Oczkowskich. Na początku dzieci miały możliwość zobaczenia dużego stada owiec i karmienia ich. Każdy chciał, aby  owca jadała ziarno z jego ręki. Gospodarz pokazał  sposób strzyżenia  owcy, gdyż teraz jest czas na pozyskiwanie wełny. Następnie gospodarze zaprosili grupę do domu. Po czynnościach organizacyjnych (umycie rąk, założenie chustek, fartuszków) dzieci rozpoczęły przygotowania do wykonania różnych wypieków.

W pierwszej kolejności w młynku z żarnami mieliły ziarna żyta na mąkę, która była podstawą  przygotowania ciasta do wypieku chleba na naturalnym zakwasie. Dzieci same mieszały i wyrabiały  ciasto na chleb.  W tym czasie było też przygotowywane ciasto na bułki typu ciabata. Kiedy te dwa ciasta wyrastały, gospodyni z dziećmi  przygotowała ciasto drożdżowe na bułki z serem.

Pierwsze do pieca powędrowały ciabaty, następnie chleb i na końcu bułeczki z białym serem. Pani Ania pokazała sposób zawijania bułek , wkładania sera i smarowania rozkłóconym jajkiem. Kiedy wszystko było już w piecach dzieci poszły z panem Wojtkiem na obchód po gospodarstwie. W czasie wyjścia uczestnicy mogli zobaczyć krowy, konia. Jednak największą frajdą były owce. Po wycieczce nadszedł czas na posiłek. Uczestnicy warsztatów zostali poczęstowani kiełbaskami z pieca i upieczonymi już ciabatami. Były ciepłe i smaczne, bo wykonane samodzielnie.

Po posiłku dzieci zajęły się filcowaniem wełny. Poprzez igiełkowanie (aby dobrze sfilcować wełnę) można było wykonać kulki na kolczyki lub zwierzątko. Kiedy skończyły się zajęcia z wełną,  z pieca zostały wyjęte bułki drożdżowe i chlebki. Wszystko spakowano i każdy uczestnik otrzymał wypieki do zabrania ze sobą.

Warsztaty bardzo się podobały i wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.


 

„Autyzm wprowadza zmysły w błąd”

Email

"Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem

żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Jak pokazała akcja

„Autyzm – całe moje życie“, reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące.

Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z

autyzmem to dziwak lub „psychol”."

/dziecisawazne/


Co roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD).

Na znak solidarności z osobami z autyzmem tego dnia tysiące budowli na świecie zaświeciło na niebiesko, za to w naszej szkole

postanowiliśmy nieco szerzej potraktować ten temat i miesiąc kwiecień został  miesiącem poświęconym tematyce autyzmu.

 

W akcie solidarności z osobami z autyzmem w każdy piątek wszystkie dzieci, uczniowie i pracownicy ubierają się na

niebiesko. W szkole odbywają się warsztaty organizowane przez p. B.Bałdygę oraz D. Sapela-Wiezorek przedstawiające dzieciom,

jak „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”.


W realizowaną tematykę uczniowie wprowadzeni zostali przez  informacje nt. autyzmu. Dowiedzieli się, że autyzm jest

tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem,

postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Poprzez doświadczenia sensoryczne uczniowie mogli  "przenieść się" do

świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Doświadczyli namiastki tego, w jaki sposób

osoby autystyczne odbierają świat.

Podczas warsztatów wszyscy uczniowie chętnie podjęli współpracę i z zaangażowaniem podeszli do tematu. W trakcie zajęć

uczniowie opowiadali o swoich doznaniach, spostrzeżeniach, widać było ogromne zainteresowanie tematyką autyzmu, co nas bardzo

cieszy!

 

Pamiętajcie, osoby z autyzmem widzą, słyszą, czują świat inaczej - i nie jest to ani gorszy, ani lepszy odbiór

świata...po prostu inny i przede wszystkim zasługuje na nasze zrozumienie.


 

Biegi Dziecięce „Mazury Cud Natury” 2 maja 2018 -zapraszamy do udziału.

Email

W ubiegłym roku na starcie stanęło ponad ośmiuset uczestników podzielonych na 20 kategorie według wieku i płci. Dystanse, w zależności od kategorii wiekowej, wynoszą od 100 do 1300 metrów. Początek biegów o godzinie 8:15, ostatni bieg o godzinie 11:30. Pierwsze startują najstarsze kategorie następnie coraz młodsze.

Warunkiem uczestnictwa w biegach dla dzieci jest dokonanie zgłoszenia oraz wypełnienie Oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego o zdolności dziecka do udziału w biegu z podpisem opiekuna, wyrażającego zgodę na udział w biegu. Zgłoszenia będą przyjmowane na drukach przygotowanych przez organizatora. Termin zgłoszeń upływa w dniu zawodów, najpóźniej na 15 minut przed startem odpowiedniej grupy wiekowej. Druki do pobrania: oświadczenie dla uczestnika - http://www.osir.wegorzewo.pl/files/Dokumenty/O%C5%9Bwiadczenie%20XXII%20BD.pdf

Po dokonaniu procedury zgłoszeniowej, każdy młody biegacz otrzyma pamiątkową koszulkę promującą XXII Biegi Dziecięce „Mazury Cud Natury” (liczba koszulek ograniczona – 850 szt.).

Tradycyjnie przygotowaliśmy dla młodych biegaczy moc atrakcji i dużo nagród. Wszyscy uczestnicy biegów dziecięcych po zakończeniu biegu otrzymają: pamiątkowy medal, wodę i rogalika. Za miejsca I – VI (w rocznikach od 1998 do 2011) najlepsi otrzymają nagrodę.

W biegach dziecięcych w kategoriach 2012; 2013 i młodsi – dzieci nie będą klasyfikowane, najmłodsi biegacze w tych kategoriach otrzymają upominek rzeczowy (na mecie).

Każde dziecko, które ukończy bieg jest zwycięzcą!!!

Dodatkową atrakcją dla dzieci i młodzieży w godzinach 11:00 – 15:00 będzie X Mazurski Festyn Ekologiczny „Eko-Logika 2018”. Uczestnikami festynu mogą być wszyscy chętni, pod warunkiem dokonania zgłoszenia i pobrania karty w biurze festynu. Uczestnicy festynu będą wykonywać określone zadania. Po ich wykonaniu każdy będzie miał prawo uczestniczyć w loterii nagród rzeczowych o godzinie 15:00 (obecność obowiązkowa).

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

HARMONOGRAM BIEGÓW

 

Kategorie wiekowe, czas startów i długość tras:

8:15 – bieg dziewcząt i chłopców r. 1998/01 – 1300 m

8:25 – bieg dziewcząt i chłopców r. 2002/2004 – 1300 m

8:35 – bieg dziewcząt r. 2005 – 650 m

8:45 – bieg chłopców r. 2005 – 650 m

8:55 – dekoracja rocznika 1998 – 2004 (LO, Gimnazjum, VII klasy)

9:05 – bieg dziewcząt r.2006 – 650 m

9:15 – bieg chłopców r. 2006 – 650 m

9:25 – bieg dziewcząt r. 2007 – 500 m

9:35 – bieg chłopców r. 2007 – 500 m

9:45 – bieg dziewcząt r. 2008 – 500 m

9:55 – bieg chłopców r. 2008 – 500 m

10:05 – dekoracja rocznika 2005, 2006 i 2007 (klasy VI, V, IV)

10:15 – bieg dziewcząt r. 2009 – 250 m

10:25 – bieg chłopców r. 2009 – 250 m

10:35 – bieg dziewcząt r. 2010 – 250 m

10:45 – bieg chłopców r. 2010 – 250 m

10:55 – bieg dziewcząt r. 2011 – 250 m

11:05 – bieg chłopców r. 2011 – 250 m

Biegi nieklasyfikowane – biegi dzielone na grupy, max. 20 osób w grupie, start co 1 min:

11:15 – bieg dziewcząt r. 2012 – 100 m

11:20 – bieg chłopców r. 2012 – 100 m

11:25 – bieg dziewcząt r. 2013 i młodsze – 100 m

11:30 – bieg chłopców r. 2013 i młodsi – 100 m

12:10 – dekoracja rocznika 2008, 2009, 2010 i 2011 (klasy: III, II, I, 0)

12:30 – losowanie nagród rzeczowych wśród uczestników biegów dziecięcych (obecność obowiązkowa)

 

WIELKANOCNE ŻYCZENIA

Email

Pełnych spokoju i radości Świąt Wielkanocnych, obfitości na świątecznym stole,


udanego wypoczynku w rodzinnym gronie  oraz wiosennego optymizmu i nadziei…


życzą uczniowie, nauczyciele i pracownicy  Szkoły Podstawowej w Radziejach.

Znalezione obrazy dla zapytania wielkanoc gif

 


Strona 10 z 120

Dzisiaj jest: Środa
23 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens,
Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława

Do końca roku zostało 343 dni.
Zodiak: Wodnik
2019
Styczeń
PnWtŚrCzPtSoNd
131123456
278910111213
314151617181920
421222324252627
528293031123
DO WAKACJI POZOSTAŁO 151 Days
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj62
mod_vvisit_counterWczoraj255
mod_vvisit_counterW tygodniu549
mod_vvisit_counterTydzień temu1896
mod_vvisit_counterW miesiącu5346
mod_vvisit_counterMiesiąc temu7105
mod_vvisit_counterRazem395545

Online (20 minut wstecz): 6
Twój IP: 34.203.213.116
,
Dzisiaj: Sty 23, 2019

Sonda

Mój ulubiony przedmiot
 

statystyki

Użytkowników : 13
Artykułów : 836
Odsłon : 234387

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
Serwis działa już
4892 dni.